بیانات جناب آقای مهندس عجمی؛ مدیر محترم واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست(HSE) شرکت ملی صنایع پتروشمی در دومین کنفرانس مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار بازگشت

 

جناب آقای مهندس حمیدرضا عجمی، مدیر واحد ایمنی، بهداشت و محیط­زیست (HSE) شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور و دبیر شورای سیاست­گذاری در دومین کنفرانس مهندسی و تکنولوژی‌های سبز برای آینده پایدار در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در قالب عمل به مسئولیت اجتماعی شرکتی برای صنعت پتروشیمی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی لازم هست که برگزاری کنفرانس­های علمی در دستور کار قرار گیرد.

ایشان ضمن اعلام حمایت از بحث‌های مربوط به حوزه HSE و محیط زیست، بیان کردند برگزاری چنین کنفرانس‌هایی باعث می‌شود که ایده‌های انجام پروژه­ های محیط زیستی استخراج شود و بخش زیادی از بیست محور همکاری که در تفاهم‌نامه‌ بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان محیط زیست که انشاءا... به زودی به امضا خواهد رسید، از بحث‌های مطرح شده در اولین کنفرانس مهندسی و تکنولوژی­ های سبز برای آینده پایدار نشات گرفته است و ایده های جدیدتر از کنفرانس امسال نیز دنبال خواهد شد. و همچنین اعتقاد بر این است که با پیگیری و جذب مخاطبان بیشتر انجام وظیفه ما به عنوان صنعت پتروشیمی، این فعالیت به شکل یک رویداد موفق و جدی در تقویم همایش­ های ملی و حتی بین ­المللی ثبت شود و با پویایی بیشتر به جلو رود.

وی با تاکید بر اینکه جایگاه و محدوده‌ این همایش فقط به صنعت پتروشیمی محدود نشود بیان کردند صنایع دیگری نظیر نیروگاه­ها، صنایع فولاد، نفت، گاز و آلومینیوم در کشور هستند که باید ملاحظات زیست محیطی آن­ها مد نظر قرار گیرد و اقدامات لازم در آن خصوص انجام شود.

ایشان همچنین افزودند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی نقشی دوگانه دارد. از سویی نقش حاکمیتی همسو با نقش سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت، وزارت کار و امور اجتماعی، سازمان پدافند غیرعامل، سازمان مدیریت بحران و از سوی دیگر توسط همین نهادهای حاکمیتی مسئول و متولی توسعه و راهبری صنعت نیز می ­باشد. از این رو با چالش­های خاصی مواجه است.

 ایشان فرمودند توسعه متوازن صنعت پتروشیمی بایستی به صورت جدی دنبال شود و در انتخاب محصولات و فرآیندها در صنعت پتروشیمی اصل کاهش تولید دورریزها مد نظر باشد. همانطور که در دنیا رویکرد به نحوی نیست که فعالیتی انجام شود و سپس به فکر چگونگی تخلیه دورریز آن­ها به محیط زیست باشند. آمایش سرزمین در توسعه‌ی صنعت پتروشیمی و بلکه کل صنایع باید به‌ صورت جدی مدنظر قرار بگیرد. از ابتدای اجرای یک طرح بایستی تا انتهای راه مطالعه و بررسی انجام شود و از همان ابتدا برای چالش‌های پیش رو چاره جویی کرد. همانطور که امروزه بحث آینده‌پژوهی در کل دنیا در دستور کار قرار دارد.

ایشان همچنین اشاره کردند که میزان مصرف انرژی، آب و مواد اولیه و تولید آلاینده ­های محیط زیستی بایستی معیار اصلی انتخاب تکنولوژی هم در صنعت پتروشیمی و هم در سایر صنایع باشد. ارزیابی اثرات محیط زیستی در همه طرح­ها بایستی با معیارها و ضوابط مشخص انجام شود و به دلیل تغییر شرایط به صورت دائمی پایش شود و ممیزی و ارزیابی گردد. بازیافت و بازچرخانی ضایعات و مدیریت اصولی آلاینده­ ها باید مد نظر قرار گیرد.

وی صحبت را در ارتباط با اقتصاد محیط­زیست ادامه دادند و فرمودند که اقتصاد کم کربن بایستی در دستور کار قرار گیرد و برآورد دقیق و واقعی هزینه­ های تولید را یکی از چالش ­های صنعت پتروشیمی معرفی کردند و ضمن استقبال از محققان برای تحقیق در این زمینه بیان کردند که فضای واقعی عمل در مجتمع‌های پتروشیمی برای انجام مطالعات و برآوردهای هزینه­ های واقعی محیط زیست وجود دارد.

ایشان عنوان کردند: قوانین و مقررات محیط زیستی قاعدتا در ابتدا باید توسط افرادی که در اجرا درگیر با مسائل و چالش‌ها هستند تدوین گردد.

دبیر شورای سیاست ­گذاری با اشاره به اینکه برای بهبود مستمر هیچ حد و مرزی وجود ندارد و لذا انتظار بر این است که اثر بخشی بیشتر شود پیشنهاد کردند که دبیرخانه دائمی کنفرانس این رویداد را به صورت بین ­المللی با همکاری کشورهایی که ایران با آن­ها تعاملات مثبت­تر، موثرتر و پایدارتر در شرایط تحریم و غیر تحریم دارد برگزار نماید.

تاریخ خبر:  1395/11/12